17 грудня 2001

Заява Житомирського обкому Соціалістичної партії України

15 грудня 2001 року Житомирський обком Соціалістичної партії України виступив із заявою, в якій зокрема говориться:

"21 жовтня 2001 року на квартиру до другого секретаря обкому СПУ М.Дімонта прийшов молодий чоловік і пригрозив, що у нього є замовлення на фізичне знищення, як самого М.Дімонта, так і першого секретаря Житомирського обкому СПУ, головного редактора газети "Зірка надії" О.Баранівського. Він також заявив, що є професійним кілером і на його рахунку вже не одна знищена людина.

22 жовтня 2001 року (тобто на другий день) секретарі Житомирського обкому Соцпартії Олександр Баранівський і Михайло Дімонт звернулися особисто до начальника управління Служби безпеки України в Житомирській області генерала Д.Захараша з усною заявою, щодо намірів вчинити проти них терористичний акт. Розмова проходила в службовому кабінеті генерала Д.Захараша в присутності начальника одного з підрозділів цього відомства полковника В.Гуменюка.

Вислухавши О.Баранівського і М.Дімонта, ці керівники СБУ пообіцяли глибоко розібратися по суті питання.

На пропозиції секретарів обкому СПУ написати офіційні заяви полковник В.Гуменюк умовляв цього не робити, оскільки це може вплинути на хід слідства. Це викликало здивування з боку О.Баранівського і М.Дімонта, адже ними було названо конкретне прізвище людини, що мала намір вчинити фізичну розправу.

Із 22 жовтня по 29 жовтня 2001 року ніяких заходів з розслідування зазначеної справи управлінням СБУ в Житомирській області вжито не було.

Тому 29 жовтня 2001 року О.Баранівський і М.Дімонт звернулися з офіційними заявами на ім'я начальника управління СБУ Житомирської області генерала Д.Захараша, а копії направили голові Служби безпеки України В.Радченку.

Народні депутати України Олександр Мороз та Йосип Вінський також звернулися до голови СБУ В.Радченка з вимогою вжити заходів безпеки стосовно можливого фізичного знищення О.Баранівського та М.Дімонта. Фракція Соціалістичної партії "Лівий центр: соціалісти і селяни" на пленарному засіданні Верховної Ради виступила з різкою заявою з цього приводу. В газетах "Товариш", "Сільські вісті", "Голос України", "Резюме" з'явилися відповідні публікації.

3 листопада до обкому Соцпартії приїхав полковник В.Гуменюк і висловив невдоволення з приводу широкого розголосу цієї справи. Він стверджував, що письмових заяв О.Баранівського та М.Дімонта СБУ не має. Однак це виявилося неправдою: управлінню СБУ ще 30 жовтня було вручено письмове повідомлення про цінний лист із заявами. І лише після того, як О.Баранівський документально довів, що СБУ навмисно тягне час, аж 5-го листопада СБУ нарешті спромоглося отримати заяви секретарів обкому.

Здавалося, нарешті справа зрушить з мертвої точки. Однак, фактично нічого не зробивши, СБУ збуло цю справу з рук, передавши в органи внутрішніх справ. Причому, без матеріалів попереднього розслідування, лише "голі" заяви О.Баранівського та М.Дімонта. Працівникам карного розшуку довелося починати з "чистого аркуша"...

10 грудня по М.Житомиру прокотилася приголомшлива звістка: людина, яка погрожувала керівникам Житомирського обкому СПУ, заарештована по звинуваченню у звірячому вбивстві десятирічної дитини і шантажі її батьків.

Безумовно, останню крапку в цій справі може поставити тільки суд. Але вже зараз абсолютно ясно: якби на заяви керівників обкому Соцпартії було своєчасно і ефективно відреаговано з боку Житомирського СБУ, цього жахливого злочину не сталося б. Чому працівники цієї служби вели себе так, злочинно-недбало?

Чи не через те, що потенційними жертвами теракту мали стати соціалісти? Служба безпеки оснащена найсучаснішими технічними засобами, укомплектована відповідними фахівцями, виявилася безсилою? Ні! Просто не бажала братися за справу.

А чому декілька тижнів тягнулося розслідування справи у Житомирському міському відділі міліції?

Дії правоохоронних органів можна розцінити не тільки як некваліфіковані, а як злочинно-халатні. У результаті, є мертва десятирічна дівчинка Аня Семенькова, є горе батьків. А була повна можливість запобігти цій трагедії - цю можливість треба було використати. Не використали...

За такі дії керівники служби безпеки в Житомирській області генерал Д.Захараш, полковник В.Гуменюк та начальник міського відділу міліції полковник В.Петренко обов'язково повинні нести відповідальність! За зволікання, за непрофесіоналізм, за байдужість.

Служба безпеки, органи внутрішніх справ повинні піклуватися про безпеку громадян. Всіх громадян, незалежно від віку чи соціального стану. Піклуватися за безпеку живих громадян. А у нас чомусь вичікують, поки з'явиться труп: чи то таращанський, чи то житомирський, для того, щоб щось почати робити. Чи удавати, що роблять...

Житомирський обком Соціалістичної партії України вважає: кров безневинно вбитої дитини - на мундирах житомирських правоохоронців!

Житомирський обком СПУ висловлює глибоке обурення з цього приводу і вимагає відставки посадових осіб, чия бездіяльність призвела до трагічного наслідку: голови СБУ В.Радченка, генерала Д.Захараша, полковника В.Гуменюка, начальника Житомирського міськвідділу міліції В.Петренка, обов'язкового доведення до кінця розслідування справи по заявах керівників Житомирського обкому Соцпартії.

Далі в заяві висловлюється думка про те, що Верховна Рада, Уряд, Президент України повинні зробити серйозні висновки з того, що сталося в Житомирі.

Наприкінці заяви житомирські соціалісти попереджають, що у разі невиконання їхніх вимог, вони змушені будуть вдатися до пікетувань державних установ і силових відомств та інших форм протесту.

Прес-центр Житомирського обкому СПУ