1 квітня 2002 року

Політичний підсумок виборчої кампанії

Заява

Соціалістичної партії України

Попередні підсумки виборів до Верховної Ради та представницьких місцевих органів влади дають можливість зробити такі висновки.

1. Голосування за списки партій і блоків показало політичну поразку владного режиму на чолі з президентом Л. Кучмою. Тотальне порушення виборчого закону на всіх його стадіях - примусове залучення людей до партій влади, моральний тиск на населення, використання рекламних матеріалів понад усякий здоровий глузд, збирання голосів у тюрмах, військових частинах, лікарнях для психічно хворих та інших закритих закладах і навіть безпосередня підтасовка голосів - не дозволило блоку “За єдину Україну” перемогти в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.

Підтвердилося несприйняття народом політики владного режиму, її конкретних носіїв. Це головний політичний підсумок кампанії.

2. Влада знала, що народ її не підтримує, тому президент добивався вигідних пропорцій у виборчому законі (50? 50) і зосередив по суті кримінальний адмінресурс на протягування “своїх” кандидатів у мажоритарних округах.

Вперше в новітній історії України виконавча влада всупереч Конституції і Законам України безпосередньо забезпечувала порушення виборчого процесу, вдаючись до цинічного застосування всіх форм адмінресурсу. Фактично перемога в більшості одномандатних округів представникам блоку “За єдину Україну” забезпечена методами, що мають юридичну кваліфікацію як кримінальні.

3. Факти підтверджують достовірність планування фальсифікації виборів в штабі блоку “За єдину Україну”, оприлюдненого тимчасовою спеціальною комісією парламенту. Держава в особі її органу – Центральної виборчої комісії технологічно не забезпечила дотримання всіх передбачених законом процедур. ЦВК, багато місцевих виборчих комісій стали інструментами в руках порушників закону, органами політичної розправи з прохідними кандидатами від опозиції.

З вини ЦВК значна частина виборців була позбавлена можливості зустрітися з кандидатами в депутати, навіть можливості голосувати. Порушено законний порядок формування керівництва і складу дільничних, територіальних і окружних комісій, виконання інших виборчих процедур.

4. Незважаючи на вибудувану владою модель виборчої кампанії, метою якої було створення двополюсної політичної системи - “реформатори” проти “червоної загрози”, – народ виявив здатність до реальної оцінки ситуації і відкрив можливість третього шляху розвитку країни.

Всупереч замовчуванню, намаганню зліва і справа дискредитувати Соціалістичну партію України як провідну опозиційну силу виборці підтримали нашу конструктивну програму. Всі політичні новоутворення, що мали на меті відволікати увагу виборців від СПУ, зазнали нищівної поразки.

5. Вибори з усією гостротою підтвердили нагальність зміни системи влади, запровадження демократичних засад державного управління та гарантій захисту прав людини, правового забезпечення балансу функцій влади - законодавчої, виконавчої та судової; захисту судової влади від сваволі державної адміністрації.

СПУ вважає першочерговим завданням депутатів, незалежно від того, хто і якої дотримується політичної орієнтації, розгляд змін до Конституції, які передбачають зміну системи влади, її підконтрольність народу, і готові до співпраці з ними.

* * *

Соціалістична партія України щиро вдячна усім, хто підтримав нас у цей відповідальний для українського народу час, і зробить усе, щоб виправдати довір‘я виборців.

Голова Соціалістичної партії України
О.МОРОЗ

Прес-служба СПУ